ÖNERİ, TALEP VE ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN

Ad Soyad

E-Mail Adresi

Konu

Mesajınız

Yukarı Git ikonu

Tüm Alışverişlerde Ücretsiz Kargo ve Kapıda Ödeme İmkanı Sadece kilimcompany.com’da!

  • Üyelik
  • Favorilerim 1
  • Sepetim 0
Anasayfa
/
Yardım

MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

kilimcompany.com Mesafeli Satış Sözleşmesi

MADDE 1 – TARAFLAR

1.1. SATICI:

Ünvanı: Kilim Company Halıcılık LTD
Adresi: Adres: Karacakaya Cad. No:137 Siteler - Ankara
Telefon: +90 (312) 350 01 76
e-posta: kilim@kilimcompany.com

1.2. SİPARİŞ VEREN:

Adı/Soyadı/Ünvanı: AD SOYAD

TC No / Vergi No:

Adresi:

Telefon:

Faks:

E-posta:

1.3. ALICI:

Adı/Soyadı/Ünvanı: AD SOYAD

TC No / Vergi No:

Adresi:

Telefon:

Faks:

E-posta:

MADDE 2 – KONU:

İşbu sözleşmenin konusu, SATICI' nın, SİPARİŞ VEREN/ALICI' ya satışını yaptığı, aşağıda nitelikleri ve satış fiyatı belirtilen ürün/ürünlerin satışı ve teslimi ile ilgili olarak 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve 06.03.2011 tarih ve 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik” hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin kapsamaktadır.

MADDE 3 – SÖZLEŞME KONUSU ÜRÜN, ÖDEME VE TESLİMATA İLİŞKİN BİLGİLERİ

Ürün Adı ve Temel Nitelikleri

Adet

Birim

Birim Fiyat
(KDV dahil)

Toplam Satış Bedeli
(KDV dahil)

Örnek Ürün - 1

4

kg

25,00 TL

100,00TL

Örnek Ürün - 2

1

adet

53,00 TL

53,00TL

GENEL TOPLAM:

153,00 TL

Kargo Bedeli: 0 TL (SİPARİŞ VEREN/ALICI tarafından karşılanacak)

Toplam Bedel: 163,00 TL (KDV Dâhil)

İndirim Kuponu Uygulandıktan Sonra Toplam Tutar: 153,00TL (KDV Dâhil)

Ödeme Şekli: Kredi Kartı / Tek Çekim

Sipariş Tarihi:

Sipariş No:

Sözleşme Tarihi:

3.1. Ödeme ve Ödeme İade Süreci:

Sipariş ödemesi Havale veya EFT ile yapılması durumunda ilgili hesaba gerekli paranın 3(üç) gün içerisinde ulaşmaması halinde satış gerçekleşmez ve sipariş otomatik olarak iptal edilir.

SATICI, mücbir sebepler, nakliyeyi engelleyen hava muhalefeti, ulaşımın kesilmesi gibi olağanüstü hallerde veya ürünün haklı bir nedenden dolayı tedarik edilememesi durumunda sözleşme konusu ürün/ürünleri süresi içinde teslim edemez ise, durumu SİPARİŞ VEREN/ALICI' ya bildirmekle yükümlüdür. SATICI, SİPARİŞ VEREN/ALICI’ yı bilgilendirmesine müteakip eşit kalitede ve fiyatta başka bir ürünü sağlayabilir ya da SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın www.kilimcompany.com adresindeki hesabına sipariş tutarı kadar hediye çeki tanımlayabilir.

İstisnai durumlarda SATICI ile SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın mutabık kalması halinde 10(on) gün içerisinde kredi kartına ya da ilgili hesap numarasına iade yapılabilir.

Mesafeli sözleşmelerde ödemenin kredi kartı, banka kartı veya benzeri bir ödeme kartı ile harcama belgesi düzenlenmeksizin yapıldığı durumlarda, kartın bir başkası tarafından hukuka aykırı şekilde kullanılması halinde; 23/2/2006 tarihli 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ve 10/03/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılır.

3.2. Teslimat Şekli, Masrafları ve Adresi:

Teslimat SİPARİŞ VEREN’ nin beyan edip onayladığı adrese ve ilgili kişiye teslim edilecektir.

Sipariş ile ilgili provizyon işlemlerine istinaden ürün/paket en kısa sürede hazırlanarak alıcıya ulaştırılmak üzere kargo firmasına teslim edilir.

Kargo ve teslim masrafları SİPARİŞ VEREN/ALICI tarafından karşılanmaktadır. Teslimat, anlaşmalı kargo şirketi aracılığı ile SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın belirttiği adrese elden teslim edilecektir. Teslim anında SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın adresinde bulunmaması durumunda dahi Firmamız edimini tam ve eksiksiz olarak yerine getirmiş olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın ürünü geç teslim almasından ve/veya hiç teslim almamasından kaynaklanan zararlardan ve giderlerden SATICI sorumlu değildir. SATICI, sözleşme konusu ürünün sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun olarak teslim edilmesinden sorumludur.

Sipariş, SİPARİŞ VEREN/ALICI’ ya teslim edildiğinde kolide ezilme, deformasyon, ıslanma ya da herhangi başka bir olağan dışı durum söz konusu ise paketi kargo görevlisi ile birlikte açarak ürünlerin durumu kontrol edilmelidir. Ürünlerde bir hasar olduğu tespit edilirse SİPARİŞ VEREN/ALICI ürünleri teslim almayıp kargo görevlisinden tutanak tutmasını istemek zorundadır. Düzenlenen tutanağın bir kopyası SİPARİŞ VEREN/ALICI’ da kalacaktır. Kargo teslim alınmamış ve ilgili tutanak düzenlenmiş ise ALICI elindeki kopyaya istinaden mümkün olan en kısa sürede SATICI’ yı yukarıda belirtilen iletişim araçlarından herhangi birini kullanarak bilgilendirmelidir. SİPARİŞ VEREN/ALICI ilgili tutanağı düzenlemeden itirazsız aldığı her ürünün hasarsız ve sağlam olduğunu kabul eder.

Sözleşme konusu ürün/ürünler, SİPARİŞ VEREN/ALICI'dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden SATICI sorumlu tutulamaz. Bu durumda tüm sorumluluk SİPARİŞ VEREN/ALICI’ya aittir.

SATICI, Mal/ürünlerin siparişinden itibaren( Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin (EFT’nin) banka hesaplarına ulaştığı belirlenen andır) en geç 7 (yedi) işgünü içinde mal/ürünü teslim eder ve bu süre içinde yazılı bildirimle ek 3 (üç) günlük süre uzatım hakkını saklı tutar.

SİPARİŞ VEREN/ALICI’ nın Kapıda Ödeme yöntemiyle sipariş vermesi durumunda, kargo firması tarafından alınan komisyon ücretinden SATICI sorumlu değildir. Bu ücret kargo firmasının verdiği hizmete istinaden talep edilmektedir.

MADDE 4 – CAYMA HAKKI:

27.11.2014 tarih 29188 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nin 2. maddesinin 2/ğ nolu bendi gereği, yiyecek ve içecekler gibi günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine ilişkin Mesafeli Sözleşmelerde cayma hakkı bulunmamaktadır.Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nin 15. Maddesinde sayılan sözleşmelerde cayma hakkı kullanılamaz.

SİPARİŞ VEREN/ALICI; mal/ürünün, ambalaj ve içeriğinin kargoda hasar görmesi halinde veya son kullanım tarihinin geçmiş olması halinde cayma hakkına sahiptir. Bu cayma hakkını ürünün kendisine tesliminden itibaren 7 (yedi) gün içinde Ön Bilgilendirme Formu - Madde 6 ile belirtilen konuları yerine getirmesi durumunda kullanabilir.

SİPARİŞ VEREN/ALICI’nın Cayma Hakkını kullanbilmesi için SATICI’ya bu süre zarfında yukarıda belirtilen iletişim kanallarını kullanarak geri bildirimde bulunması gerekmektedir.

MADDE 5: HUKUKİ SÜREÇ ve YETKİLİ MAHKEME:

Bu Sözleşme ‘den ve/veya uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlığın çözümünde Satıcı kayıtları (bilgisayar-ses kayıtları gibi manyetik ortamdaki kayıtlar dâhil) kesin delil oluşturur.

SİPARİŞ VEREN/ALICI, ,işbu Mesafeli Satış Sözleşmesinde ve ayrılmaz parçasını oluşturan Mesafeli Satış Sözleşmesi – Ön Bilgilendirme formunda yazılı tüm koşulları ve açıklamaları okuduğunu, satışa konu Ürünlerin temel nitelikleri, satış fiyatı, ödeme şekli, teslimat koşulları vs. satışa konu Ürün ile ilgili tüm ön bilgiler ve cayma hakkı konusunda önceden bilgi sahibi olduğunu, ön bilgileri İnternet Sitesi’nde elektronik ortamda görmesinin ve teyidin yanı sıra elektronik postasına gönderildiğini, böylece tüm bunlara elektronik ortamda teyit-onay vererek ürünü sipariş ve işbu Sözleşme hükümlerini kabul ettiğini beyan eder.

İşbu sözleşmeden kaynaklanabilecek ihtilaflarda, Yasal olarak belirlenen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri, bu değerin üzerindeki ihtilaflarda Tüketici Mahkemeleri görevlidir. Tüketici Mahkemesi bulunamayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri görevlidir.

MADDE 6: SÖZLEŞME GEÇERLİLİĞİ:

Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin geçerlilik kazanması için SİPARİŞ VEREN/ALICI tarafından elektronik ortamda onaylanması gerekmektedir.